Szkoła Podstawowa im. Stefanii Dziewulskiej w Ojrzanowie

Ojrzanów, ul.Szkolna 1 96-321 Żabia Wola Tel: (46) 857-82-25

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1182814
  • Do końca roku: 229 dni
  • Do wakacji: 36 dni

Kalendarium

Czwartek, 2024-05-16

Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja

Wycieczka klas 8

W dniu 24 września 2021 roku klasy 8 pod opieką wychowawców oraz nauczyciela od historii odwiedziły muzeum na terenie dawnego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. 
 
Gdy dojechaliśmy na miejsce, zainteresował nas pomnik walki i męczeństwa z 1969 roku. Następnie udaliśmy się w stronę rekonstrukcji baraków, drogą oryginalnie zachowaną z tamtego czasu, którą żołnierze eskortowali jeńców w stronę komór gazowych. 
W pierwszym budynku, który zwiedzaliśmy, znajdowały się prysznice dla jeńców służące do dezynfekcji oraz pierwsza wersja komory gazowej. W następnym budynku zaś obejrzeliśmy znajdującą się tam już zmodyfikowaną wersję komory gazowej.Tam również zaobserwowaliśmy, że gaz, którego używali Niemcy, zostawiał niebieskie smugi na ścianach.
Po zwiedzeniu poprzedniego baraku wstąpiliśmy do pomieszczenia, w którym znajdowały się pamięci po zmarłych tam osobach w postaci drutu kolczastego zwiniętego w kule. Połowa z nich wisiała z żarówką zapaloną w środku jako symbol tych, którzy się wydostali. Natomiast reszta leżała na ziemi jako symbol tych, którzy zginęli. W następnej kolejności przeszliśmy do pomieszczenia, w którym znajdowały się metalowe klatki z butami ludzi, którzy pomarli.
Następnie dojechaliśmy na drugą stronę obozu. Po drodze minęliśmy pomnik trzech orłów, który został wykonany przez polskich więźniów według projektu Albina Marii Bonieckiego.
Gdy znaleźliśmy się na miejscu, zwiedziliśmy krematorium, które spalało około 100 ciał dziennie. W środku krematorium znajdował się sarkofag z niespalonymi szczątkami, przy którym poświęciliśmy chwilę ciszy, aby uhonorować tych, którzy zginęli w tym obozie. Zaraz potem obejrzeliśmy piec krematoryjny.
Kiedy wyszliśmy z krematorium, dostrzegliśmy budynek w okrągłym kształcie, w którym zmagazynowane były prochy i kości jeńców III Rzeszy. 
Po pewnym czasie pojechaliśmy na Stare Miasto w Lublinie, gdzie doszliśmy w miejsce, w którym znajdował się Zamek i Brama Krakowska. Podobały nam się również kamienice wykonane w stylu neobarokowym. Zwiedziliśmy również trzy kościoły, które w wewnątrz były bogato zdobione: kościół św. Piotra Apostoła, archikatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, bazylikę pw. Stanisława w Lublinie. W jednym z kościołów znajdowała się polichromia, która dawała iluzję, zmieniającej się perspektywy w zależności od kąta patrzenia, która bardzo zwróciła naszą uwagę.
W trakcie zwiedzania głównego obozu koncentracyjnego czuliśmy niepokój oraz smutek związany faktem, że w tym miejscu zmarło wiele ludzi. Miejsce to wzbudzało nas do wewnętrznych refleksji. Natomiast w trakcie zwiedzania Starego Miasta, poczuliśmy ulgę, lecz smak wcześniejszych uczuć związanych z obozem został.
Naszym zdaniem wycieczka była bardzo pouczająca jak i ciekawa, dowiedzieliśmy się na niej wiele rzeczy, które możemy wykorzystać na lekcji historii.

Autor: Uczniowie klas 8