Wycieczka do Kopalni Soli " Kłodawa" S.A.

W poniedziałek 11 października 2021 roku, lekcja geografii odbyła się w Kłodawie. Zwiedzaliśmy głębinową kopalnię soli kamiennej. Aktualnie eksploatowane poziomy wydobywcze to 600 i 750 m pod powierzchnią ziemi.
Kopalnia jest producentem soli kamiennej o barwie białej  oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln. lat wstecz). Powstała z odparowania mórz i oceanów. Wtedy
rozpoczął się rozpad Pangei  i formowanie min. Oceanu Atlantyckiego.

Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg i in.

Program zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6m/s) przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.
Uczestnikami wycieczki byli Uczniowie klasy 7a,7b, 8b i 6a
nauczycielka geografii